Návrh řešení chytrého bytu

Návrh řešení chytrého bytu

Od architektů mi přišel tento nádherný návrh ložnice. Ložnice je rozdělená na šatnu a spací prostor – kvůli tomu rozdělení má vymyšlených hodně světel – dohromady se jedná 5 světel + 2 LED pásky, rozdělených na různé okruhy – např. kvůli tomu, aby když rozsvítím v šatně, abych nebudil světlem v ložnici. Tradiční řešení by vycházelo celkem na 6 vypínačů, což mi přišlo na jeden pokoj až moc složité a navíc by ani neumožňovalo žádné vlastní nastavení, stmívání ani vzdálené ovládání.

Po konzultacích s elektrikářem řešení popsané v tomto článku nakonec nedoporučuji. Více informací proč

Osvětlení

Po prozkoumání existujících řešeních jsem si rozhodl, že chci osvětlení založené na otevřeném protokolu ZigBee – a to konkrétně Philips Hue. Skládá se z gatewaye, která pak komunikuje s jednotlivými žárovkami a dalšími zařízeními. Umí ovládat domácnost mobilní aplikací i přes internet a umožňuje integraci s Apple HomeKitem a IFTTT. Hue ale u mě vyhrálo především možností připojit LED pásky různých délek (pásky můžete spojovat dohromady až do délky 10m a zkrátit každých 10cm) a plnou podporou různě barevných a stmívatelných žárovek.

Hue vs. IKEA

Jako hlavní konkurenta pro Hue považuji IKEA Home Smart, který vyrábí gateway i žárovky na stejném protokolu ale je výrazně levnější. IKEA ale nemá různě barevné žárovky (pouze s některými žárovkami nastavení chladné/neutrální/teplé světlo), nemá jednoduše vyřešené ovládání žárovek přes internet a jedna IKEA gateway může ovládat maximálně jenom 10 žárovek (Hue zvládá až 50).

IKEA žárovka TRÅDFRI

Hue má navíc širokou nabídku světel – chytrá světla mají v různých tvarech a designech. Co mi ale velmi chybí v nabídce Hue je obyčejná žárovka s vyšším výkonem – aktuálně Hue nabízí žárovky s maximálním výkonem 806 lumenů, které odpovídají klasické 60W žárovce. Tento problém se dá ale snadno vyřešit – Ikea prodává žárovku s výkonem 1000 lumenů (odpovídá 72W žárovce) – díky tomu, že Hue nemá uzavřený ekosystém a Ikea běží na stejném protokolu, k Hue gatewayi lze připojit Ikea žárovku bez problémů.

Po konzultacích s elektrikářem řešení popsané v tomto článku nakonec nedoporučuji. Více informací proč

U Hue musíte ještě počítat s jednou vlastností – když žárovka není pořád pod proudem, potom se rozsvítí (naplno nebo na poslední hodnotu – podle vašeho nastavení). Pokud tedy dojde k výpadku elektřiny, když se zase dodávka elektřiny obnoví, budete mít rozsvícené všechny žárovky než je vypnete.

Vypínače

Dlouho jsem si lámal hlavu, jak vyřešit vypínače k chytrému osvětlení.

Když bych použil tradiční vypínače, jsou mi chytré žárovky k ničemu – stačí, aby někdo omylem vypínač zmáčknul a žárovka bude bez proudu a nemůžu ji ovládat. Takže bych měl doma vypínače k ničemu, stejně bych si musel světlo zapínat/vypínat jinak (např. mobilní aplikací) a na vypínače se nesmí šahat. Kombinaci chytré žárovky s chytrým vypínačem výrobci moc neřeší – počítají s tím, že uživatel si radši pořídí „chytrý klasický vypínač“ (např. controller do vypínače od firmy Immax – do vypínače dáte modul, který ovládá světlo „chytře“ a zároveň na něj připojíte i tradiční vypínač, který umí obejít chytrou část modulu). Máte pak sice fyzicky i na dálku ovladatelný vypínač, ale když je vypínač vypnutý, jen tak si nerozsvítíte – musíte na dálku zapnout nejdřív vypínač a pak teprve komunikovat se žárovkou – a toto se špatně automatizuje a hůře se to aplikací ovládá.

Zapojení controlleru do vypínače

Bezdrátové vypínače – Hue/IKEA

Další variantou bylo nechat vypínače neosazené a na omítku jenom nalepit bezdrátové vypínače (např. od Hue nebo Ikea). Všechny bezdrátové vypínače, které jsem našel, mi ale moc nepasovaly do designu v bytě – většina vypadá hrozně futuristicky a jsou jako pěst na oko, navíc se ve většině musí měnit baterie. Navíc neřeší problém tradičního vypínače, který se nesmí používat aby nemátl návštěvníky.



Vinar/Niko vypínače – řešení, které vyhrálo

Nakonec jsem se rozhodl pro toto řešení – elektrikář mi vyvede veškerou elektřinu, jako by dělal tradiční vypínače. Namísto vypínače ale elektřinu v krabici vypínače sepne (aby světlo bylo pořád zapojené) a osadí bezdrátovým vypínačem od firmy Vinar. Tyto vypínače jsou designově hezké a pro Hue má Vinar speciální edici vypínačů (jsou dokonce i součástí oficiálního programu Friends of Hue).

Hlavní výhodou je, že tyto vypínače nepotřebují baterie – zmáčknutím vytvoří potřebný proud na vyslání signálu z vypínače. Tímto řešením dosáhnu toho, že chytré žárovky budou vždy napájené a přitom budu moci používat „normálně vypadající“ vypínač, který si můžu nastavit jak chci. Toto řešení se dá snadno nasadit, i když žádnou rekonstrukci neplánujete – pouze rozeberete vypínač, v krabici spojíte fázi svorkovnicí (např. Wago svorkou) a na venek krabice namontujete tento bezdrátový vypínač. V Hue pak tento vypínač spárujete a nastavíte, jak má fungovat.

Návrh montáže Niko/Vimar vypínačů

Jedinou nevýhodou tohoto řešení je, že žárovka je pořád připojená do proudu –  abyste bezpečně mohli manipulovat se žárovkou, musíte vypnout jistič.

Po konzultacích s elektrikářem řešení popsané v tomto článku nakonec nedoporučuji. Více informací proč

Niko

Vypínače, které by šly takto přidělat do původní krabice aktuálně nabízí pouze výrobce Vinar a Niko. Nabídka Niko mi přišla bohatší – mají různé barvy/designy pro různé vypínače/zásuvky (230V, ethernet apod.) – ale pro Hue vyrábí pouze jeden typ 4-tlačítkového vypínače (v různých designech). Tento vypínač se vám ale nebude hodit do chodby, kde každý očekává jenom jednu funkci: 4-tlačítko v takovém případě bude matoucí pro návštěvníky vaší domácnosti.

Wireless Niko Switch for Hue

Vimar

Druhý výrobce, který plně podporuje Hue je italský Vimar. Tento výrobce vyrábí jenom jednu „základní desku“ vypínače (také se 4-tlačítkem), ale umožňuje mj. i nasadit i 1-tlačítkový (i 2-tlačítkový kryt) na tuto desku (takový jaký máte např. na zvonku) – v Hue pak nastavíte jenom jedno tlačítko, které se na základní desce používá. Tím získáte softwarově programovatelný vypínač, vhodný i třeba do chodby.

Naprogramování osvětlení ložnice

Díky tomuto řešení si mohu naprogramovat vlastní vypínač do ložnice, který bude fungovat přesně jak mi vyhovuje.

1.okruh - dohromady světlo u dveří + světlo v šatně
2.okruh - světlo nad postelí
3.okruh - dohromady LED pásek nad postelí + LED pásek pod postelí 
4.okruh - směrové světlo na čtení vlevo nad postelí
5.okruh - směrové světlo na čtení vpravo nad postelí 

VYPINAC1 (u dveří do pokoje): vypínač Vimar (4 tlačítka)

BUTTON1: zmáčknout: 1. okruh (50% výkon), 2. okruh (0%), 3. okruh(1%);
         podržet:  1. okruh (100%), 2. okruh (50%), 3. okruh(50%)
BUTTON2: 1.okruh (100%), 2.okruh (100%), 3.okruh(100%)
BUTTON3: 1.okruh (0%), 2.okruh (0%), 3.okruh(100%)
BUTTON4: 1.okruh (0%), 2.okruh (0%), 3.okruh(0%)

VYPINAC2 (u postele vlevo): vypínač Vimar – 2 tlačítka (levé ovládá 4.okruh, pravé 5.okruh)
VYPINAC3 (u postele vpravo): vypínač Vimar- 2 tlačítka (levé ovládá 4.okruh, pravé 5.okruh) 

V noci se automaticky zapne žárovka u dveří + LED pásek pod postelí na noční světlo (hnědá na 1%)

Když jsem si sepsal uživatelské scénáře, při kterých používám světlo, vyšlo mi, že tyto tři vypínače by mi měly stačit:

SCENAR1 - Oblékání v šatně ale zároveň nechci vzbudit v ložnici - pokryté pomocí VYPINAC1-TLACITKO1 (zmáčknout)

SCENAR2 - Normální osvětlení - pokryté pomoci VYPINAC1-BUTTON1 (podržet)

SCENAR3 - Úklid - potřebuji plné světlo v šatně i  v ložnice  - pokryté pomocí VYPINAC1-BUTTON3

SCENAR4 - Atmosférické osvětlení - pokryté pomoci VYPINAC1-BUTTON3

SCENAR5 - Čtení v posteli, abych nemusel vstávat z postele pro zhasnutí - pokryté pomocí VYPINAC2 a VYPINAC3

SCENAR6 - Noční světlo - pokryté pomocí automatického zapnutí žárovky u dveří+LED pásku pod postelí na noc

Případně pokud by mi nastavení v budoucnu nevyhovovalo, mohu jej snadno změnit z mobilní aplikace – dokonce nemusím ani dodržovat definované okruhy, protože můžu nastavit chování jednotlivých žárovek.

Ovládání spotřebičů

Pro ovládání spotřebičů, které jsou v zásuvce jsem si vybral Philips Hue Smart Plug. Je plně integrovaná do Philips Hue aplikace, podporuje HomeKit a můžete ji ovládat i přes internet. Nejsem si ale jistý, jestli funguje IFTTT integrace Philips Hue.

Philips Hue Smart Plug

Ovládání vytápění

V bytě mám ústřední topení – nepotřebuji tedy řešit žádné složité ovládání kotle apod. Jediné co potřebuji je ovládat termostatické hlavice u radiátorů – dříve jsem měl napůl chytré hlavice z Lidlu (není připojená ale můžete do ni nastavit program), nicméně poslední vyúčtování tepla mi potvrdilo, že nefungují moc dobře. U ovládání vytápění bych chtěl mít možnost nastavit program, kdy se má automaticky zapnout (např. večer chci mít k usínání nižší teplotu, ráno vstávat do tepla) a mít možnost hlavici na dálku zapnout, než přijdu domů. Co bych také chtěl by byla automatická detekce, že větrám a aby se hlavice sama vypnula.

Nejvhodnější mi přišlo Netatmo Radiator Valves – vypadá elegantně a podobně jako Hue je založené na Zigbee (bohužel nelze použít gateway od Hue společně i pro hlavice – musíte si pořídit i Netatmo gateway) a umožňuje integraci s HomeKitem a IFTTT.  Hlavice fungují na dvě AA baterie, ale mají e-ink displej a měly by nějakou dobu vydržet.

Image result for netatmo valve
Netatmo Radiator Valves

Bezpečnost

Detektor kouře

Pro protikouřový hlásič jsem se obrátil zase do rodiny Netatmo, a to konkrétně Netatmo Smart Smoke Alarm. Oproti ostatním řešení je trochu dražší, ale baterie u něj má vydržet 10 let a navíc umožňuje integraci s IFTTT.

Image result for netatmo smart smoke alarm
Netatmo Smart Smoke Alarm

Hlásič je i v rámci produktů značky Netatmo nezávislý (přes Wi-Fi) a má vlastní aplikaci, kterou alarm posílá push notifikaci o vybité baterii nebo o selhání self-testu alarmu. Jak tomu bývá u všech hlásičů, zvukový poplach alarmu je nezávislý na chytré domácnosti – z aplikace ho ale můžu vypnout a nemusíte hledat žebřík na zmáčknutí tlačítka na zařízení.

Zabezpečení

V rámci chytrého bytu chci řešit i fyzické zabezpečení bytu – např. senzorem na dveřích nebo pohybovým senzorem. Bohužel se mi nepodařilo najít ideální řešení. Nejblíže k tom mi přijde produkt Immax NEO, který ale bohužel nepodporuje IFTTT. Immax NEO funguje také na protokolu Zigbee a má v nabídce pohybové čidlo, magnetický senzor na dveře a klíčenku ZigBee. Kdyby podporoval IFTTT, dokázal bych si i představit, že v mém nastavení nahradí Hue gateway a bude ovládat žárovky přímo.

Immax NEO

článek budu aktualizovat, až toto zařízení otestuji

Úniková cesta od chytré domácnosti

Pokud bych se třeba stěhoval a nový nájemce by nechtěl chytrou domácnost, jak se ji zbavit? Celé řešení se snažím navrhnout tak, aby ji šlo zrušit bez žádných složitých úprav jako sekání do zdi:

  • Vyměním žárovky za obyčejné
  • Odstraním z krabic chytré vypínače a pouze osadím tradičními (vývody už tam jsou)
  • Odšroubuji hlavice na radiátoru a našroubuji tradiční termostatické hlavice
  • Detektor kouře můžu nechat nainstalovaný, na zvukový alarm bude fungovat samostatně i bez chytré domácnosti
  • Odlepím magnetický senzor ze dveří a odstraním pohybový senzor

=> po chytré domácnosti nezbydou žádné díry ani kabely

Shrnutí

Po konzultacích s elektrikářem řešení popsané v tomto článku nakonec nedoporučuji. Více informací proč
  • pro ovládání osvětlení Philips Hue (gateway, žárovky, LED pásky)
  • pro vypínače Vimar (i pro design ne-chytrých vypínačů a zásuvek)
  • pro ovládání spotřebičů Philips Hue Smart Plug zásuvky
  • pro ovládání vytápění Netatmo Smart Radiator Valves (gateway, hlavice na radiátor)
  • pro detekci kouře Netatmo Smart Smoke Alarm
  • pro zabezpečení Immax NEO Smart (gateway, pohybové čidlo, senzor na dveře)

Jako obrovskou výhodu vidím v tomto řešení rozdělení na jednotlivé části díky propojení přes IFTTT. Nevýhodou je, že ačkoliv všechny části pracují na stejném protokolu Zigbee, musím mít připojené všechny gatewaye, aby mezi sebou části mohly komunikovat.

Kvůli bezpečnosti budou všechny gatewaye a ostatní prvky chytré domácnosti v oddělené Wi-Fi síti, aby neviděly na ostatní zařízení v síti (notebook, NAS apod.)

Pokud vás napadá, jak řešení vylepšit, podělte se prosím s ostatními. Napsat komentář

Co a kde koupit

Kromě vypínačů Vimar můžete všechno koupit na Alza.cz. Pokud jste se díky těmto článkům rozhodli pro koupi některého z těchto systémů, nakupte prosím vybavení přes tyto odkazy – dostanu drobné za doporučení 🙂

  • Phillips Hue – starter kity (koupit) / samotná gateway (koupit)
  • Philips Hue žárovky a světla (nabídka)
  • Philips Hue zásuvka (koupit)
  • Netatmo Smart Radiator Valves – starter kit (gateway + 2ks hlavic)(koupit)
  • Netatmo Smart Smoke Alarm (koupit)
  • Immax NEO Smart (koupit)
  • IKEA žárovky (koupit)

Co se týče vypínačů Vimar, aktuálně řeším jak je nakoupit v ČR co nejlevněji – poté zaktualizuji tento článek.

V příštím článku se podíváme na to, jak v této konfiguraci nastavit osvětlení.

Newsletter

6 Replies to “Návrh řešení chytrého bytu”

  • Jiří napsal:

    Zdravím! Zajímalo by mě, zda se vám podařilo nějakým rozumným způsobem nakoupit v článku zmiňované vypínače.

  • Vašek napsal:

    Dobrý den, nakonec jsem je nekupoval (nakonec jsem se rozhodl pro jiné řešení, o kterém budou příští články) – ale když jsem zjišťoval nabídku, šly objednat přes CZ prodejce http://www.schmachtl.cz

  • Milan napsal:

    Dobrý den! Řeknete jak to nakonec dopadlo? Docela mě to zajímá a kombinace vypínačů klasických a “chytrý” je něco co navím jak vymyslet. Díky

  • Milan napsal:

    Dobrý den. Díky za moc hezký článek. Právě jsem na začátku s chytrou domácností a vlastně sleduji stejnou cestu jak Vy. Jen ne s HomeKit ale Google. 🙂 I já jsem narazil na problém vypínačů. Je až zarážející, jak slabé místo platformy chytré domácnosti to je. Velmi by mě zajímalo Vaše řešení.

  • David Jirovec napsal:

    Ahoj, bude nějaký další článek? Dlouhodobě řeším dost podobné věci a celkově o „chytrém bytě“ smýšlím dost podobně. Od sepsání tohoto článku uběhl rok, dost by mě zajímalo zhodnocení spokojenosti, pro a proti zde popsaného řešení.

  • Vašek napsal:

    Dobrý den/Ahoj, od této první verze návrhu jsem se výrazně posunul jiným směrem – moc se teď neozývám na blogu, protože řeším implementaci – tento týden se zrovna sekaly drážky pro novou elektřinu.

    Hned jak se situace trochu uklidní, plánuji sem sepsat celé finální řešení a zkušenosti s ním 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *